דם טבורי: כל מה שרצית לדעת


היום אין כמעט זוג בהריון שלא מתלבט בנושא שימור דם טבורי של התינוק העומד להיוולד. התקדמות מהירה של רפואת תאי הגזע ופיתוח טכנולוגיות חדשות המרחיבות את מגוון אפשרויות השימוש בדם טבורי מעלים את חשיבות "הביטוח הביולוגי" שההורים יכולים להעניק לילד שנולד להם.  מהו דם טבורי, כיצד מתבצע האיסוף, איך שומרים את הדם ומדוע צריך ביטוח? כל התשובות בכתבה שלפניכם.

מהו דם טבורי? דם טבורי הוא דם המופק מחבל הטבור של התינוק במהלך פרוצדורה פשוטה ולא מכאיבה בסיום הלידה, לאחר ניתוק התינוק מהאם. לפני יותר מ- 20 שנה גילו המדענים, כי דם שנאסף מחבל הטבור עשיר בתאי גזע איכותיים במיוחד, צעירים ונקיים מזיהומים. תאי גזע המופקים מהדם הטבורי משמשים להשתלות מוח עצם ולריפוי עשרות מחלות ממאירות או תורשתיות. מחלות כגון שיתוק מוחין (CP), סכרת ואוטם שריר הלב נמצאות בשלבים מתקדמים של מחקר קליני. יתרון של תאי גזע אלה הוא בכך שהם יכולים להתמיין לרקמות גוף שונות, כגון תאי עצב, לב, עור, תאי מערכת הדם, מערכת החיסון ועוד. התאים יהוו במקרה הצורך התאמה מושלמת לתינוק, ובסבירות גבוהה יתאימו גם לבני משפחתו הקרובה (הורים ואחים). החלטה לשמר את הדם הטבורי עשויה להיות מצילת חיים עבור הילד שלכם ובני משפחתכם. לרשימה מלאה של מחלות המטופלות באמצעות תאי גזע מדם טבוריכיצד אוספים את הדם הטבורי? איסוף הדם הטבורי מתבצע באמצעות ערכה מיוחדת אותה תקבלו לאחר הרשמה לשירות באמצעות אחת החברות. הערכה מכילה את כל החומרים הדרושים לתהליך האיסוף, כגון שקית איסוף סטרילית המתאימה לחדרי ניתוח, מבחנות ללקיחת דם ורידי מהאם, שקית כיסוי סטרילית, כלורוקסידן לחיטוי חבל הטבור ומסמכים. חשוב שתביאו את הערכה לחדר לידה. בסיום הלידה, לאחר חיתוך חבל הטבור ובעוד השלייה נמצאת עדיין ברחם, תחבר המיילדת מזרק לחבל הטבור. המזרק מתחבר לשקית איסוף, וכך הדם המצוי בשלייה ובחבל הטבור ייאסף ישירות לשקית הסטרילית. חשוב לציין, כי התינוק אינו מעורב בתהליך, הנעשה לאחר הלידה ולאחר ניתוק חבל הטבור. במהלך הלידה לא מבצעים כל פעולה להגדלת כמות הדם בחבל הטבור, והיא מתנהלת באופן טבעי. איסוף של דם טבורי אפשרי גם בלידות קיסריות ובלידות מרובות עוברים.

כיצד שומרים את הדם הטבורי?

בתום האיסוף נשמרת מנת הדם הטבורי בטמפרטורת החדר. נציג בנק הדם הטבורי מגיע לבית החולים ומשנע את המנה לבנק. הדם הטבורי מוקפא בפאזה גזית, בטמפרטורה של 196 מעלות צלזיוס מתחת לאפס.  לאחר השלמת התהליך מודיע הבנק למשפחה, כי התהליך הושלם, ומעתה תהיה המנה זמינה לשימוש מיידי. היום נהוג לשמור את מנות הדם הטבורי בהקפאה למשך 20 שנה, בהתאם לניסיון המדעי שנצבר עד כה. ייתכן כי בעתיד יהיה ניתן לשמור לתקופות ארוכות יותר.

בנק דם טבורי ציבורי מול פרטי

היום קיימות שתי אופציות לשמור את הדם הטבורי. ניתן לעשות זאת באמצעות אחת החברות הפרטיות, או לתרום את הדם לבנק הציבורי. קיימים מספר הבדלים חשובים בין שתי האפשרויות הללו. בבנק דם טבורי פרטי נשמרת המנה על שם היילוד והיא זמינה לשימוש מיידי לו ולמשפחתו. מנה הנשמרת בבנק ציבורי מיועדת לשימוש על ידי כלל האוכלוסייה בכל מקום בעולם, והיא לא נשמרת עבור התינוק. כמו כן, רוב הבנקים הפרטיים אוספים את הדם 24 שעות ביממה בכל בתי החולים, ואילו לבנק הציבורי ניתן לתרום במספר מוגבל של בתי חולים ורק בשעות מסוימות. מפאת תקציב מוגבל, רק כ- 30% מהמנות הנאספות לבנק הציבורי, נשמרות בפועל.     עם זאת, חשוב לציין שאם אין כוונה לשמור באופן פרטי, רצוי מאוד לתרום את המנה ולא להשליך אוצר יקר ערך זה לפח.

מדוע יש צורך בביטוח דם טבורי?

למעשה, שימור דם חבל הטבור של תינוק שזה עתה נולד מהווה מעין "ביטוח ביולוגי" יקר ערך לו ולמשפחתו. אבל מה יקרה אם, חלילה, יהיה צורך להפשיר את המנה ולעשות בה שימוש? מי יממן את האשפוז וההשתלה המורכבת? מה אם תרצו לבצע טיפול חדשני שאיננו מכוסה ע"י סל הבריאות, או אם יהיה צורך לחפש תורם חלופי? שימור דם טבורי הוא רק חלק מהפעולה הנדרשת. חשוב מאוד ללוות את אקט השימור בפוליסת ביטוח ייעודית ומקיפה, כך שבעת הצורך תהיו מכוסים גם מבחינה כלכלית.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ילדים עם תסמונת דאון סובלים גם מקומה נמוכה. מכאן שאורך הגפה יכול להיות סמן לתסמונת דאון ולכן הוא נמדד בסקירת המערכות. בעבודות מחקריות נמצא כי כאשר עצם הירך ו/או עצם הזרוע קטנים מאחוזון 2.5 לגיל ההיריו

הכורואיד פלקסוס היא רשת צפופה של כלי דם קטנים הנמצאת בחדרי המוח הצדדיים. תפקידה העיקרי לייצר את הנוזל הנמצא בחדרי המוח. לעיתים, כתוצאה מהצטברות נוזל בין כלי הדם, נוצרת כיסית, והיא יוצרת תמונת אולטרה ס