מוקד אקוגני בלבלמוקד אקוגני בלב יש צורה של כדור גולף ולכן הוא מכונה Golf ball. בהדמיית האולטרה-סאונד הוא נראה בהיר יותר מהאברים שסביבו. בגלל צפיפות היתר שלו .

המוקד האקוגני נגרם בשל שקיעת מלחים וסידן על סיבי השריר (הפאפילרי ) שתפקידו לפתוח ולסגור את המסתם בין החדר והעלייה.

הממצא של מוקד אקוגני איננו מום במבנה הלב, ואיננו מפריע לתפקוד הלב.זהו ממצא שכיח ב3%-5% מעוברים בריאים. אצל רובם המוקד מופיע בחדר שמאל, בקרב מיעוטם מופיע בחדר ימין (עד 10%) ובחלקם הקטן בשני חדרי הלב (7%).

במספר עבודות מחקריות נמצא כי בעוברים הלוקים בתסמונת דאון נמצאה שכיחות יתר של הופעת מוקד אקוגני, סמן המגביר את הסיכוי הסטטיסטי לתסמונת דאון. מאידך בעבודות אחרות נמצא כי מוקד אקוגני כממצא בודד איננו מעלה את השכיחות לתסמונת דאון.

בשתי עבודות גדולות אחת בכ- 17000 נשים בהריון שפורסמה ב 1999 והשנייה בכ-22000 נשים שפורסמה ב 2003 נמצא כי מוקד אקוגני כממצא בודד בנשים בסיכון נמוך לתסמונת דאון איננו מהווה סמן לתסמונת דאון ובעבודות אחרות הראו כי הסיכון להפלה מביצוע מי שפיר בשל מוקד אקוגני כסמן בודד (בנשים בסיכון נמוך) הוא הרבה יותר גבוה מהסיכוי ללדת עובר עם תסמונת דאון .

כיום ניתן לחשב את הסיכון של בדיקה רפואית לפי מבחן הקרוי יחס הסבירות חיובי או שלילי (liklelihood ratio) הבודק האם תוצאות הבדיקה מגבירות או מפחיתות את ההסתברות של מחלה ובמקרה שלנו ההסתברות של תסמונת דאון.

עפ"י עבודות שונות נמצא יחס סבירות של מוקד אקוגני בין 2.8-1.1 , מכאן עפ"י שקלול גיל האישה, תוצאות הסקר הגנטי ושקיפות עורפית ניתן לחשב את הסיכון לתסמונת דאון. בדר"כ בסיכון הגדול מ1/380 ישנה המלצה לבצע מי שפיר.


הערה: התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ילדים עם תסמונת דאון סובלים גם מקומה נמוכה. מכאן שאורך הגפה יכול להיות סמן לתסמונת דאון ולכן הוא נמדד בסקירת המערכות. בעבודות מחקריות נמצא כי כאשר עצם הירך ו/או עצם הזרוע קטנים מאחוזון 2.5 לגיל ההיריו