מי שפירהבדיקה מתבצעת בין השבועות 20-16 להיריון.

מטרתה, אבחון מומים כרומוזומלים גנטיים בעובר ברמת דיוק של כ- 100% ע"י בדיקת מבנה הכרומוזומים ומספרם.

יש לציין כי תשובה תקינה איננה שוללת באופן מוחלט הפרעות כרומוזומליות זעירות ומוזיאקה ואיננה שוללת מחלות שאינן נובעות משינוי כרומוזומלי. בבדיקת מי שפיר נבדקת גם רמת החלבון העוברי המצביעה על הפרעות בסגירת התעלה העצבית ודופן הבטן של העובר (חשד למומים כאשר הרמה מעל 2.5MOM).

הבדיקה מתבצעת באמצעות שאיבת מי שפיר תוך שימוש במכשיר האולטרה-סאונד. היא אינה כרוכה בכאב והסיכוי להפלה בעקבותיה הוא כ 0.5%, קטן יותר מהסיכוי ללדת עובר עם מומים כאשר קיימים ממצאים מחשידים.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה דוגמת, באמצעות מחט ותוך שימוש במכשיר האולטרה-סאונד, כמות קטנה ממי השפיר והם נשלחים למעבדה גנטית.

מיקום העובר והשליה נקבעים בעזרת האולטרה-סאונד. המחט הדקה מוחדרת אל שק מי השפיר לאחר חיטוי הבטן. הרופא משתמש באולטרה-סאונד כדי לראות את קצה המחט ולהבטיח שהעובר לא יפגע. כמות הנוזל הנשאבת היא מזערית, 20 סמ"ק, והיא מתחדשת תוך שעות אחדות. התאים העובריים שהופרשו מהעובר אל מי השפיר נבדקים במעבדה הגנטית. התשובה נמסרת לאחר כשלושה שבועות.


הערה: התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ילדים עם תסמונת דאון סובלים גם מקומה נמוכה. מכאן שאורך הגפה יכול להיות סמן לתסמונת דאון ולכן הוא נמדד בסקירת המערכות. בעבודות מחקריות נמצא כי כאשר עצם הירך ו/או עצם הזרוע קטנים מאחוזון 2.5 לגיל ההיריו