סקירת מערכות מוקדמת
סקירת מערכות מוקדמת היא בדיקת אולטרה-סאונד מהימנה ומדויקת שבה נסרקים אברי העובר בשלבי ההיריון המוקדמים, בשבועות 16-14. מטרתה, אבחון מומים של אברי העובר או חיפוש אחרי סמנים העשויים להצביע על מום כרומוזומלי כמו תסמונת דאון ואחרים. בבדיקה זו מוודאים גם את גיל ההיריון ומשקלו של העובר בהשוואה לגיל ההיריון המחושב עפ"י הווסת האחרונה, את תנועתיות וטונוס העובר, כמות מי השפיר ומיקום השליה.

הבדיקה מתבצעת בגישה נרתיקית או בטנית.


יתרונות הבדיקה בהשוואה לסקירה המאוחרת :

1. גילוי וזיהוי של מומים מולדים בשלב מוקדם של ההיריון כך שאפשר יהיה לבצע הפסקת היריון מוקדמת לעתים באמצעות גרידה בלבד ללא צורך בגרימת לידה שהיא פעולה ארוכה וקשה גם מבחינה נפשית.

2. גילוי וזיהוי של סמנים העשויים להצביע על תסמונת כרומוזומלית כמו תסמונת דאון. חשוב להדגיש כי חלק מאותם סמנים נעלמים במהלך ההיריון כך שלא ניתן יהיה לראותם בסקירה המאוחרת.

3. אם קיים ממצא חריג אפשר לבצע דיקור מי שפיר במועד המומלץ (בשבועות 20-16). ממצא חריג בסקירה מאוחרת יגרום לביצוע דיקור מי שפיר מאוחר.

4. במקרים מסוימים יש קושי בביצוע סקירה בטנית, למשל בשל צלקות ניתוחיות בעקבות ניתוח קיסרי או כאשר לאישה הנבדקת יש דופן בטן עבה המגבילה את מעבר גלי העל שמע. בסקירה המוקדמת אפשר לשלב גישה נרתיקית בבדיקה. בסקירה המאוחרת לעומת זאת יש קושי ניכר לראות את העובר בגישה נרתיקית.

5. הידיעה כי הבדיקה תקינה מפחיתה את תחושת החרדה והדאגה אצל האישה ההרה בשלב מוקדם של ההיריון.

הבדיקה נמשכת 40-20 דקות, תלוי במנח העובר וביכולת לראות את אברי העובר. הבדיקה מתבצעת ע"י

רופא מומחה מנוסה שהוסמך לבצע סקירות לאחר שקיבל הכשרה מתאימה.

הבדיקה מועברת ממכשיר האולטרה-סאונד אל מסך טלוויזיה המאפשר לאישה ובן זוגה לצפות בבדיקה תוך שמיעת הסברי הרופא. בסיום הבדיקה מקבלים בני הזוג דיסק המכיל את תמונות הסקירה .

הערה: התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ילדים עם תסמונת דאון סובלים גם מקומה נמוכה. מכאן שאורך הגפה יכול להיות סמן לתסמונת דאון ולכן הוא נמדד בסקירת המערכות. בעבודות מחקריות נמצא כי כאשר עצם הירך ו/או עצם הזרוע קטנים מאחוזון 2.5 לגיל ההיריו