סקר ביוכימי טרימסטר שניבדיקת סקר ביוכימי טרימסטר 2 הקרויה גם התבחין המשולש ((Triple Test או חלבון עוברי היא בדיקת דם שמטרתה לאבחן תסמונת דאון בעובר (טריזומיה 21) או תסמונות אחרות (כגון טריזומיה 18, הפרעות בסגירת התעלה העצבית ודופן הבטן של העובר).

הבדיקה מתבצעת בין השבועות 20-16. זוהי בדיקת דם פשוטה ואין צורך בצום מוקדם.

בבדיקה נמדדים 3 חלבונים:

1. חלבון Alpha-Feto-Protein -AFP- חלבון עוברי המופרש ע"י העובר למחזור הדם האימהי. ערכים גבוהים של חלבון זה יכולים להחשיד במום פתוח בעמוד השדרה העוברית הנובע מאי סגירת התעלה העצבית הגרמית. ערכים נמוכים יכולים להחשיד בתסמונת דאון.

2. ההורמון אסטריול שמקורו עוברי -ערכים נמוכים של הורמון זה יכולים להחשיד בתסמונת דאון.

3. ההורמון HCG שמקורו שלייתי - ערכים גבוהים יכולים להחשיד בתסמונת דאון.

שקלול של שלושת התבחינים עם גיל האישה יאתר כ- 70% מהעוברים בעלי תסמונת דאון.

תוצאות הבדיקה הם במונחים סטטיסטיים של אחוזי הסיכון לעובר חולה מתוך מספר היריונות. לדוגמה 1/1000 משמעו סיכוי לעובר אחד נושא תסמונת דאון מתוך 1000 היריונות שבהם נתקבלה תוצאה דומה.

כאשר דרגת הסיכון גדולה מ 1/380 (סיכוי לאחד מתוך 380 או פחות היריונות) יש המלצה לביצוע מי שפיר (רק בקרב 15% מהנשים שהומלצו לבצע מי שפיר אכן תתגלה תוצאה של תסמונת דאון בבדיקה הגנטית).


הערה: התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ילדים עם תסמונת דאון סובלים גם מקומה נמוכה. מכאן שאורך הגפה יכול להיות סמן לתסמונת דאון ולכן הוא נמדד בסקירת המערכות. בעבודות מחקריות נמצא כי כאשר עצם הירך ו/או עצם הזרוע קטנים מאחוזון 2.5 לגיל ההיריו